Alarm CRP na ternie Całej Polski

Od dnia 21 lutego 2022r. od godziny 21.00 do 4 marca 2022r. do godziny 23.59 na terenie całego kraju wprowadzony został trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP. Zarządzenie podpisał Premier Polski Mateusz Morawiecki. Ostrzeżenie to reakcja Rządu Polskiego na działania Rosji w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni.

trzeci stopień alarmowy cahrlie crp

W związku z wprowadzeniem trzeciego stopnia alarmu CHARLIE-CRP nasz serwis komputerowy w Bydgoszczy przygotował listę wskazówek, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas codziennej pracy. Wszyscy użytkownicy Internetu powinni być zobowiązani do wzmożonej czujności podczas wykonywania swoich obowiązków:

Oto nasze wskazówki, dobre praktyki podczas korzystania z Internetu
Wykorzystuj menadżer haseł do przechowywania haseł (popularne menedżer do zapamiętywania haseł np. NORD PASS, KEEPER, DASHLANE.
Nie używaj tych samych haseł na różnych strona internetowych, w razie wycieku hasła, haker będzie miał dostęp do wszystkich twoich usług takich jak: Facebook, E-mail itp. Jeśli masz wątpliwość, skontaktuj się z naszym serwisem komputerowym, udzielimy ci wsparcia, pomocy w zakresie bezpieczeństwa IT.
Stosuj złożoność haseł zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami (min. ilość znaków 10, konieczności stosowania haseł złożonych, czyli taki, które muszą składać się np. przynajmniej z jednej cyfry, dużej litery czy znaku specjalnego (!, @, $,*, itp.) • Na bieżąco aktualizuj systemy operacyjne Windows 10 / 11 na stacjach roboczych oraz na urządzeniach mobilnych, Android. Brak krytycznych poprawek naraża Cie na wyciek Twoich danych z urządzenia.
• Systematycznie
skanuj stacje robocze programami antywirusowymi, zalecamy stosowanie płatnych antywirusów z modułem „Internet security”, który zabezpiecza w trybie rzeczywistym przed złośliwym oprogramowaniem ze stron internetowych,
Pobieraj oprogramowanie wyłącznie ze sprawdzonych stron producentów tzw. zaufane źródła takie jak: Google Play, Dobreprogramy.pl
Nie otwieraj załączników z nieznanych źródeł dostarczanych poprzez pocztę elektroniczną, nie klikaj bezmyślnie w linki. Do przesyłania informacji i załączników, korzystaj ze sprawdzonego oprogramowania do szyfrowania e-maili lub nośników danych, a hasło wysyłaj osobnym kanałem telekomunikacyjnym np. SMS
Ogranicz dostęp do sieci bezprzewodowych, nie loguj się do systemów informatycznych w przypadkowych miejscach z niezaufanych urządzeń lub publicznych niezabezpieczonych sieci Wi-Fi.
Unikaj wchodzenia na nieznane czy przypadkowe strony internetowe.

Lista ta nie wyczerpuje wszystkich dobrych praktyk, w miarę możliwość, nasz serwis komputerowy będzie rozszerzał listę o kolejne porady.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top